Μεγάλη νίκη του Οίακα στο ντέρμπι της πρεμιέρας

Τα ντέρμπι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α2 στο μπάσκετ έγιναν στο Μετς και -κυρίως- στο Ναύπλιο

Εκεί όπου ο Φάνης Κουμπούρας ευστόχησε σε 6/6 βολές στο τελευταίο λεπτό και βοήθησε τον Οίακα να καταβάλει τη Δάφνη Δαφνίου με 86-81. Το συγκεκριμένο ματς ήταν το πιο ισορροπημένο της πρεμιέρας. Οι ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 12 φορές και άλλες 13 το σκορ ήταν ισόπαλο και παρότι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 65-52 στο 29', η ομάδα του Χαϊδαρίου βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει στον έναν πόντο τέσσερα λεπτά αργότερα (68-67) και να ισοφαρίσει δύο φορές το σκορ (74-74 και 77-77). Στο πιο κρίσιμο σημείο, πάντως, ο Χαϊδάς πέτυχε το καλάθι του αγώνα. Με το σκορ 77-77 ο νεαρός γκαρντ ευστόχησε σε τρίποντο στο 38' και έδωσε αέρα τριών πόντων στον Οίακα (80-77). Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Κουμπούρας και οι βολές του.

Οίακας Ναυπλίου - Δάφνη Δαφνίου 86-81

Δεκάλεπτα: 20-20, 42-43, 65-58, 86-81

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 17 (1), Χαϊδάς 6 (2), Κουμπούρας 19 (13/14 βολές, 8 ασ.), Πελεκάνος 19 (1), Τσουλφίδης, Παπαφλωράτος, Βύρλας 8 (9 ριμπ.), Καλλινικίδης 9 (10 ριμπ., 6 ασ.), Σκορδάς 8, Χρονόπουλος.

Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Μπέμπης, Δημητρακόπουλος 4, Μαλέλης 10, Καννάς 10 (2), Τζουγκαράκης 9, Στέφος 6, Καραΐσκος 6, Γεωργοπαπαδάκος 10 (1), Θεοδοσίου 9 (2), Ζαραϊδώνης 2, Στεφανίδης 15 (1).